Wiesz, co to maskne? To trądzik wywoływany przez maseczki
Jeśli medycyna estetyczna, to tylko bezpieczne zabiegi, choć oczywiście zarówno nowości, jak i sprawdzone technologie. Rozmawiam na blogu z wrocławskimi ekspertami z zakresu medycyny estetycznej, kosmetologii, fryzjerstwa, wizażu, makijażu. Ale nie tylko! Chcę trzymać rękę na pulsie wszystkich usług estetycznych, dlatego interesuję się także makijażem permanentnym, laseroterapią, stomatologią estetyczną i chirurgią plastyczną. Znajdziesz tutaj ciekawe rozmowy, które nie unikają trudnych pytań. Będę dla Ciebie recenzować zabiegi, pokazywać medycynę estetyczną we Wrocławiu czy kosmetologię od kuchni. I ostatnia sprawa, z pasją zajmuję się również codzienną pielęgnacją, podpowiadając, jakie rutyny są najbardziej korzystne dla skóry, ciała, włosów... Recenzuję konkretne kosmetyki, informując, jak możesz się w nie zaopatrzyć we Wrocławiu, także jeśli trzeba je zamawiać online. Skąd pomysł na bloga? Z branżą urodową jestem związana od ponad dekady, ponieważ zawodowo jestem ekspertem PR w dziedzinie health & beauty. Blog jest również troszeczkę moim powrotem do dziennikarstwa, ponieważ przez ponad 10 lat byłam dziennikarką radiową i prasową. Uwielbiam szukać informacji, dociekać prawdy, drążyć temat. Równolegle opowiadam o swoich doświadczeniach urodowych na profilach społecznościowych. Mój cel? Na blogu "No i pięknie" zbieram dla Ciebie wszystkie ważne i potrzebne informacje dotyczące urody. Koncentruję się na lokalnych usługach, bo uważam, że medycyna estetyczna we Wrocławiu czy kosmetologia powinna mieć swoje oddzielne miejsce w sieci. Jeśli coś szczególnie Cię interesuje, a jeszcze się tym nie zajęłam, napisz do mnie. Będę zachwycona!
zabiegi Wrocław, medycyna estetyczna Wrocław, peelingi Wrocław, mezoterapia Wrocław, manicure Wrocław, makijaż permanentny Wrocław, wypełniacze Wrocław, zmarszczki, zabiegi na twarz, cellulit Wrocław, dermatolog Wrocław, zabiegi odmładzające, pięlęgnacja skóry, antyoksydanty
743
post-template-default,single,single-post,postid-743,single-format-standard,bridge-core-2.2.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-29.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,elementor-default,elementor-kit-236

Wiesz, co to maskne? To trądzik wywoływany przez maseczki

trądzik wywoływany przez maseczki maskne

Wiesz, co to maskne? To trądzik wywoływany przez maseczki

Maskne to, mówiąc najprościej, trądzik wywoływany przez maseczki. Nowy termin wprowadzają dermatolodzy, którzy notują zwiększoną liczbę problemów skórnych. Czy maskne jest kolejną przykrą konsekwencją  pandemii koronawirusa COVID-19? 

Trądzik maskne i maseczki

Trądzik fizyczny, czy inaczej mechaniczny, typu maskne występuje w dolnej części twarzy, po prostu tam gdzie nosisz maseczkę. Zaskórniki otwarte i zamknięte mogą występować:

  • na linii żuchwy,
  • na brodzie,
  • pod nosem,
  • na policzkach.

Trądzik maskne, prowokowany przez maseczki ochronne, powstaje z kilku powodów. Po pierwsze, sama maska przesuwając się po twarzy, ociera skórę i tworzy mikro urazy. Takie mikro otarcia stają się otwartymi wrotami dla bakterii. A te pod maseczką, gdzie ciepło i wilgotno, czują się doskonale i przyrastają w szybkim tempie. Bakterie, wilgoć, brud, makijaż – wszystko to napędza stan zapalny i prowokuje wysyp trądziku. Pod maską powstaje bowiem specyficzny mikroklimat, który ułatwia rozwój szkodliwej flory bakteryjnej, także pochodzącej z naszego nosa czy ust. Nic dziwnego, że Katarzyna Nosowska w #hot16challenge2 śpiewała o tym, że pod maską „wdychasz z powrotem wydech, co trąci starą taksówką”. To, co się rozwija pod maseczką, może być szkodliwe dla skóry.

trądzik zapalenie skóry od maseczki

 

Jak chronić się przed trądzkiem maskne?

Dr Joanna Suseł, dermatolog z JM Suseł Clinic radzi, aby zapobiegawczo nosić jednorazowe maseczki, a jeśli nie masz takiej możliwości, to wielorazowe, ale z naturalnych surowców, np, z bawełny lub z jedwabiu. I dodaje: – Sztucznym maseczkom mówimy NIE.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez JM Suseł Clinic (@jmsusel.clinic)

Okazuje sie, że maski szyte z poliestru czy poliamidu nie przepuszczają powietrza i nie odprowadzają wilgoci. Skóra się pod nimi poci, co dodatkowo pogarsza jej stan. Tymczasem w internetowej ofercie najwięcej jest właśnie maseczek poliestrowych. Maski ochronne ze sztucznych tkanin dobrze się sprzedają, bo mają różnorodne kolory, zabawne grafiki i pozwalają w czasie izolacji społecznej jakoś wyrażać swój styl czy osobowość, tak to przynajmniej tłumaczę :-). „Jeśli mam nosić maseczkę, to niech przynajmniej będzie ładna” myślą niektórzy. Dermatolodzy ostrzegają jednak, że najważniejsze, by maska była zdrowa dla skóry. Najlepiej oczywiście jednorazowa chirurgiczna, ale nie każdy ma do takiej dostęp. Jeśli więc wielorazowa, to po prostu bawełniana. Trzeba ją często prać i dokładnie prasować, by nie namnażały się w niej bakterie.

Nosisz maseczkę, odpuść makijaż!

Mechaniczne podrażnienia, zwiększona wilgoć i rozwój bakterii, zwłaszcza pod maseczkami z poliestru, co jeszcze pogarsza stan skóry? Makijaż! Dr Suseł potwierdza, że najlepiej jest po prostu zrezygnować z make-upu, bo przecież i tak większość twarzy przykrywamy maseczką. Jeśli potrzebujesz lekkiego krycia, możesz przerzucić się na tonujące skórę kremy BB z filtrem mineralnym. Moim zdaniem najlepszy będzie Sheer Zinc SPF 30 Tinted Nude. Przede wszystkim dlatego że ma w składzie tlenek cynku o działaniu antybakteryjnym, seboregulującym i łagodzącym stany zapalne. Do tego zapewnia ochronę UV na poziomie SPF 30 i poprawia koloryt skóry. Idealny krem BB na czas koronawirusa, gdy dokucza nam trądzik maskne wywoływany przez maseczki.

Zadbaj o pielęgnację 

Klaudia Mazur, kosmetolog Dermamed Wrocław radzi na Facebooku, aby pamiętać o prawidłowym, dwuetapowym oczyszczaniu skóry zarówno przed nałożeniem maski jak i po jej zdjęciu. – Proponuję stosować łagodne preparaty myjące, o naturalnym pH, aby nie naruszyć naturalnej bariery ochronnej skóry. Jej zdaniem po dokładnym oczyszczeniu skóry, na około 30 minut przed nałożeniem maski ochronnej, warto zaaplikować krem o właściwościach nawilżających i łagodzących np. Essential Moisturizer Dermaquest. – Złym pomysłem jest smarowanie skóry grubą warstwą kremów nawilżających, bezpośrednio przed nałożeniem maski. Utrudnia to dostęp powietrza, którego i tak pod maską jest mniej, a w efekcie może prowadzić do odparzeń i otarć – dodaje kosmetolog.

Kiedy z maskne do dermatologa?

Jeśli leczyłaś się na trądzik lub jesteś w trakcie terapii, obowiązkowo pokaż skórę dermatologowi, nawet podczas konsultacji online. Jeśli natomiast po prostu masz tłustą skórę i okazjonalny problem w postaci zaskórników pojawiających, spróbuj zmienić pielęgnację.– Możesz z powodzeniem stosować cleansery z 5% nadtlenkiem benzoilu czy płatki z kwasem salicylowym lub glikolowym – radzi dr Joanna Suseł. Pod warunkiem oczywiście że nie jesteś w trakcie intensywnych terapii dermatologicznych. Preparaty na bazie kwasu salicylowego są pomocne, ponieważ mają zdolność przenikania przez warstwę łojową skóry. Kwas BHA robi porządek w gruczołach łojowych, m.in. rozkłada to, co zatyka pory skóry, działa przeciwzaskórnikowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Moje propozycje pielęgnacyjne

  • Jeśli chodzi o kokretne produkty to  polecę oczywiście The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution. Pod warunkiem że udało Ci się kupić to serum, bo jest praktycznie nieosiągalne, a producent od pewnego już czasu pracowuje nową formułę. Ja na szczęście mam zapas.
  • Dobrym choć droższym rozwiązaniem będzie Dermaquest DermaClear Pads, czyli płatki eksfoliacyjne z kwasem salicylowym 2% i kwasem glikolowym 5%.
  • Osobiście nie toleruję glikolu, więc wybieram Blemish Control Pads od Medik8 także z 2% kwasu salicylowego oraz alantoiną i gliceryną.

Podsumujmy, walcząc z trądzkiem maskne, dbasz przede wszystkim o prawidłowe oczyszczanie skóry ze zwiększoną dbałością o higienę ujść gruczołów łojowych. Drugi filar to nawilżanie. Zbyt intensywne oczyszczanie i złuszczanie bez nawodnienia to bowiem ślepa uliczka, na końcu której pojawia się odwodnienie, wzmożony łojotok i podrażnienia. A więc obowiązkowo rano stosuj silnie nawilżające sera i kremy. A wieczorem wprowadzaj formuły regenerujące i wyciszające na przykład z ceramidami, kwasami tłuszczowymi itp.

Trądzik maskne, ale maseczki to też inne problemy skórne

Maseczki ochronne w dobie COVID-19 nie tylko wywołują trądzik mechaniczny typu maskne! Zaostrzają też przebieg innych chorób skóry.

  • Dermatolodzy notują większą liczbę pacjentów z nawrotami atopowego zapalenia skóry czy łojotokowego zapalenia skóry.
  • Gorzej mają się teraz także posiadacze trądzika różowatego.
  • Dochodzą do tego kontaktowe zapalenia skóry, szczególnie u personelu medycznego.

Tak więc jeśli na skórze z powodu noszenia maseczek pojawia się nadkażenie, nie czekaj, tylko pokaż skórę dermatologowi – nawet podczas konsultacji online. Na niewielkie uszkodzenia skóry możesz stosować kremy regenerujące i antybakteryjne np.  z tlenkiem cynku, pantenolem itp.

 


Masz pytania?

Szukasz konkretnych zabiegów?
Potrzebujesz sprawdzonych informacji?
Napisz, zajmę się tym.